Hulajnogi elektryczne, pomimo iż zakorzeniły się w naszej kulturze już na stałe, to wciąż jednak zyskują na popularności. Nic dziwnego. Hulajnoga elektryczna to niezwykle wygodny środek transportu, idealny do pokonywania kolejnych kilometrów pośród miejskiego zgiełku. Hulajnogi elektryczne są szybkie, ekologiczne i łatwe w obsłudze. Jednak podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu, również w hulajnodze należy przestrzegać zasad odpowiedzialnego użytkowania. Bezpieczeństwo na hulajnodze elektrycznej to wyraz odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za pozostałych użytkowników ruchu drogowego. W dzisiejszym artykule omówimy podstawowe zasady bezpieczeństwa na hulajnodze elektrycznej oraz przedstawimy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci cieszyć się jazdą bez obaw.
Bezpieczeństwo na hulajnodze elektrycznej – podstawowe zasady
Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady i reguły, których warto przestrzegać. Pamiętaj, aby podczas kolejnej wycieczki na hulajnodze uskutecznić jak najwięcej wskazówek z poniżej listy.
Jazda w kasku
Jazda hulajnogą elektryczną w kasku to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ochrony głowy przed urazami. Uderzenie w głowę podczas wypadku na hulajnodze zazwyczaj kończy się ciężkimi obrażeniami, a także niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Kask pozwala na zminimalizowanie urazów, lub nawet całkowite ich uniknięcie. Niestety praktyka pokazuje, że w kasku na hulajnodze porusza się bardzo mało osób. Jedną z przyczyn takiego zachowania są obowiązujące przepisy kodeksu drogowego, które nie wymagają zakładania kasku podczas jazdy hulajnogą elektryczną. Brak kasku na głowach kierujących hulajnogami został również spopularyzowany przez usługi wypożyczania hulajnogi na minuty. Tam możemy wypożyczyć hulajnogę w dowolnym miejscu, a także w dowolnym miejscu ją zaparkować i nie potrzebujemy do tego kasku. Należy mieć jednak na uwadze, że uderzenie w krawężnik nawet przy prędkościach 20 km/h może skończyć się tragicznie. Dlatego dla własnego spokoju i bezpieczeństwa, zakładajmy kaski.
Utrzymanie odpowiedniej prędkości
Hulajnogi elektryczne mogą osiągać prędkość nawet do 25 km/h. O ile w przypadku samochodów taka prędkość wydaje się znikoma, to już w przypadku kierowania hulajnogą elektryczną, możemy poczuć, jak nasze ciało chwilami walczy z oporami powietrza, jeżeli zajdą specyficzne okoliczności. Poruszając się hulajnogą elektryczną warto zadbać o utrzymanie spokojnej prędkości. Często pięć kilometrów na godzinę mniej to wartość, której nie odczujemy w czasie dojazdu na miejsce, ale w momencie wypadku, te pięć kilometrów może przesądzić o stopniu, w jakim odniesiemy obrażenia.
Utrzymanie odpowiedniej prędkości jest również kluczowe na chodnikach i przestrzeniach współdzielonych z pieszymi. W miejscach takich jak na przykład deptaki, gdzie ruch pieszych jest wzmożony, dosłownie w każdym momencie wprost pod nasze koła może wyskoczyć nam małe dziecko lub zamyślony dorosły. Zderzenie będzie bolesne zarówno dla takiej osoby, jak również dla kierującego hulajnogą.
Korzystaj ze ścieżek rowerowych
Oczywiście korzystanie ze ścieżek rowerowych nie zawsze jest możliwe. Jeżeli jednak masz taką możliwość, poruszaj się właśnie po ścieżkach rowerowych. Są one zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie rowerzystów, którzy zazwyczaj przemieszczają się z większymi prędkościami. Bardzo często ścieżki rowerowe oddzielone są od ruchu pieszego, przez co znacznie minimalizuje się ryzyko kolizji z postronnymi osobami. Jeżeli jednak nie ma w Twojej okolicy ścieżki rowerowej i musisz korzystać z chodnika, pamiętaj, że to Ty musisz dostosować się do pieszych i do prędkości z jaką się poruszają.
Poznaj zasady ruchu drogowego
Znajomość zasad ruchu drogowego to podstawa. Nie tylko w przypadku korzystania z samochodów, ale również rowerów czy hulajnóg elektrycznych. Dlatego też obowiązujące przepisy mówią, że każdy kierujący poniżej 18 roku życia musi posiadać określone uprawnienia, aby legalnie poruszać się po mieście. Takim uprawnieniem jest karta rowerowa. Aby posiadać kartę rowerową trzeba wykazać się znajomością podstawowych zasad ruchu drogowego, które określają między innymi gdzie wolno się poruszać, a także jednoznacznie definiują kto i w jakich warunkach ma pierwszeństwo. Jeżeli masz więcej niż 18 lat, nie posiadasz karty rowerowej ani prawa jazdy, dla własnego bezpieczeństwa powinieneś doszkolić się w obowiązujących przepisach ruchu drogowego. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych wypadków, a jeżeli już będziesz uczestnikiem takiego zdarzenia, znajomość przepisów może być faktem, który przemówi na Twoją korzyść.
Dbaj o sprawność swojej hulajnogi elektrycznej
Sprawna hulajnoga elektryczna to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Regularne sprawdzanie stanu technicznego hulajnogi zapewni Ci spokojną głowę podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Przede wszystkim sprawdzaj stan hamulców i reaguj natychmiast, gdy poczujesz, że któryś z nich przestaje działać poprawnie. Równie istotne jest oświetlenie, gdyż to ono może w pewnych warunkach decydować o tym, czy zostaniemy zauważeni na czas.
Bezpieczeństwo na hulajnodze elektrycznej – praktyczne porady
Wyżej wymienione aspekty to podstawa bezpieczeństwa podczas jazdy hulajnogą. Stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także znając przepisu ruchu drogowego, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych wypadków. Mamy dla Ciebie jeszcze kilka dodatkowych wskazówek i porad, które możesz wdrożyć, aby czuć się bezpieczniej podczas kolejnej wycieczki.
Przede wszystkim naucz się podstawowych manewrów i poznaj swój sprzęt. Hulajnogi elektryczne są różne, posiadają różne wymiary, inne długości, a także różne rozmiary kół. Każdą hulajnoga kieruje się troszkę inaczej dlatego też jeden model skręca szybciej, a inny lepiej hamuje. Chcąc czuć się bezpiecznie na drodze, poznaj najpierw możliwości swojego urządzenia. Sprawdź w bezpiecznym miejscu drogę hamowania, a także poznaj bezpieczny stopień zawracania, przy którym możesz wykonać ten manewr utrzymując odpowiednią prędkość.
Ważne jest również uważne obserwowanie otoczenia. Podczas kierowania hulajnogą koniecznie utrzymuj odpowiednią koncentrację. Im więcej czynników będziesz kontrolował, tym pewniej pokonasz kolejne kilometry. Jeżeli widzisz przed sobą grupę bawiących się dzieci, możesz spodziewać się, że któreś z nich wbiegnie pod Twój pojazd. W takich sytuacjach zdjęcie kciuka z manetki gazu i przygotowanie się do awaryjnego hamowania może uchronić nas przed kolizją.
Bezpieczna jazda hulajnogą w nocy
Jeżeli korzystasz z hulajnogi po zmroku, odpowiednie oświetlenie jest absolutnym i niezbędnym minimum. Możesz jednak zwiększyć swoją widoczność korzystając z dodatkowych elementów odblaskowych, takich jak opaski lub też kamizelki odblaskowe. Warto pamiętać, iż to, że my widzimy inny samochód czy pieszego nie oznacza, że druga strona widzi nas dokładnie tak samo.
Swoje bezpieczeństwo na hulajnodze elektrycznej możesz zwiększyć również poprzez odpowiednie przewożenie dodatkowych rzeczy lub bagażu. Nie zaleca się przewozić hulajnogą absolutnie nic, co mogłoby decydować i wpływać na jej funkcjonalność. Dlatego też nie przewoź na niej paczek z paczkomatu, ani nie związuj toreb na kierownicy. Nie trzymaj też nic w rękach, gdyż może to wpłynąć negatywnie zarówno na możliwość Twoich reakcji jak również na zachwianie balansu i równowagi. Jeżeli już musisz przewieźć daną rzecz, skorzystaj z plecaka, który w żadnej sposób nie powinien wpłynąć na Twoją postawę i zakres ruchów.
Bezpieczna jazda na hulajnodze elektrycznej – podsumowanie
Hulajnogi elektryczne są bezpiecznym i przyjemnym środkiem transportu, jednak pod warunkiem zachowania przez nad podstawowych zasad bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że mówiąc o bezpieczeństwie na drodze, nie mówimy wyłącznie o naszym bezpieczeństwie, ale również o każdym innym użytkowniku, z którym dzielimy drogę, chodnik czy ścieżkę rowerową. Jeżeli tylko weźmiemy odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i za każdą inną osobę, którą mijamy po drodze, możemy być pewni, że nasze wyprawy, bez względu na to czy dotyczą one zwiedzania czy dojazdu do pracy, znajdą swoje bezpieczne zakończenie. Jeżeli szukasz hulajnogi elektrycznej dla siebie, zajrzyj koniecznie do naszej oferty i wybierz sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb!