Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach przybrały miano jednego z bardziej popularnych środków transportu w miastach. Nic dziwnego, gdyż urządzenia te zapewniają szereg korzyści nie tylko indywidualnych, ale również środowiskowych. Z jednej strony kupujemy hulajnogę, dzięki której szybko przemieścimy się po zatłoczonym mieście. Z drugiej, taka krótka wycieczka jest ekologiczną alternatywą dla przejazdu własnym autem lub autobusem. Zalet korzystania z hulajnóg elektrycznych jest dużo więcej, nie powinno być zatem zaskoczeniem, że ilość ich użytkowników rośnie z roku na rok. W dzisiejszym artykule na naszym blogu postaramy się podpowiedzieć Ci jak wybrać hulajnogę elektryczną, która zaspokoi Twoje oczekiwania i potrzeby. W dalszej części dowiesz się na co zwrócić uwagę przy zakupie, a także jakie parametry hulajnóg powinny być dla Ciebie istotne. Zapraszamy do lektury!
Zastanów się, po co Ci hulajnoga elektryczna?
Naszym punktem wyjściowym przy wyborze hulajnogi elektrycznej powinno być jej przeznaczenie użytkowe. Hulajnogi możemy potrzebować do celów rekreacyjnych, aby mieć możliwość spokojnego przemieszczania się po okolicy, na przykład wtedy, gdy planujemy zwiedzać nowe dzielnice lub zakamarki naszego miasta. Hulajnoga elektryczna może być nam również potrzebna do codziennych dojazdów do pracy lub szkoły, co może być bardzo zasadne w przypadku, gdy trasa ta jest zazwyczaj zakorkowana, a poruszanie się po niej autem lub komunikacją miejską jest utrudnione. Możemy też potrzebować hulajnogi uniwersalnej, którą planujemy użytkować sporadycznie, kiedy po prostu będziemy mieli na to ochotę.
Zdecydowanie o przeznaczeniu takiej hulajnogi jest bardzo istotne, ponieważ powoli nam ono na zawężenie listy modeli, których zakup możemy rozważyć. Jeżeli planujesz zakupić hulajnogę wyłącznie w celu dojazdu do pracy, musisz wziąć pod uwagę parametry takie jak zasięg, a także czas ładowania urządzenia. Jeżeli zamierzasz użytkować hulajnogi w celach czysto rekreacyjnych, warto rozważyć modele wygodne, a także z opcją wymiennego akumulatora, który znacząco wydłuży ilość kilometrów, które możesz pokonać.
Zasięg hulajnogi elektrycznej
Każda hulajnoga elektryczna operuje parametrem jakim jest zasięg. Zasięg to nic innego jak zdolność hulajnogi do przejechania określonej liczby kilometrów na jednym naładowaniu akumulatora. Zasięg może zmienić się na naszą korzyść lub niekorzyść w zależności od warunków zewnętrznych, takich jak obciążenie hulajnogi, a także rodzaju nawierzchni po której się poruszamy. Kiedy producent określa zasięg na przykład na 40 kilometrów, oznacza to, że średnio taki dystans możemy pokonać hulajnogą z maksymalnie naładowanym akumulatorem.
Jeżeli więc szukamy hulajnogi z przeznaczeniem na dojazdy do pracy, musimy po pierwsze znać dystans, jaki mamy do pokonania w jedną stronę, a następnie zastanowić się, czy dany model zdoła przetransportować nas w obydwóch kierunkach. Jeżeli natomiast mamy możliwość ładowania urządzenia w pracy, możemy ten dystans pomnożyć przez dwa. Niektóre modele hulajnóg elektrycznych posiadają opcję wymiennych akumulatorów, które możemy wozić ze sobą na przykład w plecaku, lub w sakiewce. W chwili, gdy jeden akumulator się wyczerpie, możemy zatrzymać się, a następnie wymienić baterię na naładowaną. Takie rozwiązanie diametralnie zmienia podejście do zasięgu i w zależności od tego ile jesteśmy w stanie zabrać ze sobą akumulatorów, tyle kilometrów możemy pokonać.
Szybkość ładowania hulajnogi elektrycznej
Równie istotnym parametrem co zasięg hulajnogi, może być czas, w jakim naładujemy akumulator. Dlaczego? Wyobraź sobie, że dojechałeś na swojej hulajnodze do pracy. Według zasięgu deklarowanego przez producenta, możesz pokonać na niej dystans 40 kilometrów. Ty jednak w jedną stronę pokonałeś tych kilometrów ponad 30, ale ponieważ jesteś w biurze tylko przez 6 godzin, możesz nie naładować hulajnogi w pełni, a zaledwie w kilkudziesięciu procentach. Nie masz wtedy stu procentowej pewności, że taki stan naładowania akumulatora zagwarantuje Ci powrót do domu. Warto jest poświęcić chwilkę przed zakupem na rozeznanie się w czasie ładowania naszego przyszłego urządzenia. Znając przeznaczenie użytkowe naszej hulajnogi, będzie nam łatwiej wybrać model dopasowany do naszych potrzeb.
Moc silnika, osiągi i rodzaj kół
Moc silnika ma kluczowe znaczenie dla komfortu naszej jazdy. Większa moc silnika oznacza lepsze osiągi w postaci wyższej prędkości, a także sposobie radzenia sobie w zróżnicowanym terenie. Jeżeli nasza trasa jest przeważnie płaska, pozbawiona górek i stromych podjazdów, mniejszy silnik będzie wystarczający. Jeżeli natomiast podróżujemy po terenie z większym nachyleniem, warto pomyśleć o mocniejszej wersji hulajnogi elektrycznej. Zapas mocy będzie dla nas wyraźnie odczuwalny w pokonywaniu takich wzniesień, na których nie będziemy wytracać prędkości, a tym samym zmniejszać docelowego zasięgu.
Z reguły prędkość maksymalna hulajnogi elektrycznej określona jest przez rozporządzenia i przepisy. Producenci sprzętu muszą dostosować swoje urządzenia do tych limitów. Oznacza to, że nasza hulajnoga dysponować będzie parametrem takim jak prędkość maksymalna, z którą może się poruszać, a my tej prędkości nie przekroczymy ze względu na wbudowaną blokadę. Jednak dla naszej wygody, niektóre modele mają możliwość poruszania się z kilkoma zadanymi prędkościami. Jest to parametr, który możemy rozpoznać jako na przykład 3-stopniowa regulacja prędkości, która działa podobnie do tempomatu w samochodzie.
Ostatnim istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest rodzaj kół, jakie nasz wybrany model posiada. Najwygodniejsze są koła pompowane z dętką w środku. Koła takie doskonale nadają się na wiele nawierzchni, zapewniając przy tym nie tylko komfort prowadzenia, ale również stabilność i bezpieczeństwo
UTO, czyli Urządzenia Transportu Osobistego
Hulajnogi elektryczne podlegają usystematyzowanym przepisom i rozporządzeniom, dzięki czemu łatwiej jest zapanować nad utrzymaniem pewnych standardów wśród urządzeń transportu osobistego. Przepisy te definiują parametry takie jak nieprzekraczalne rozmiary urządzenia, prędkość maksymalną, czy też obowiązkowe wyposażenie, jakie każda hulajnoga elektryczna powinna mieć. Kupując hulajnogę od renomowanego producenta, możesz mieć pewność że te konkretne produkty spełniają wszystkie aktualne wymogi. Nie musisz się więc martwić o to, czy Twój model posiada światełka z przodu i z tyłu, hamulec z E-ABS czy sygnał ostrzegawczy w postaci dzwonka. Wyposażenie takie jest obowiązkiem dopuszczenia produktu do sprzedaży.
Jak wybrać hulajnogę elektryczną – podsumowanie
Wybór odpowiedniej hulajnogi elektrycznej jest prosty, jeżeli tylko znamy dokładny powód jej zakupu. Im bardziej przemyślimy nasz zakup, tym jest większa szansa na zakup produktu, który idealnie spełni nasze oczekiwania, a my będziemy mogli cieszyć się długo naszym nowym urządzeniem. Warto przed zakupem rozwiać wszelkie wątpliwości korzystając z wiedzy i doświadczenia doradców w marketach lub sklepach Internetowych. My ze swojej strony serdecznie zapraszamy do zapoznania się z portfolio naszych hulajnóg elektrycznych PRIME3, a także do zakupu ich w naszym sklepie Internetowym.