Funkcja oscylacji w urządzeniach AGD odnosi się do ruchu wahadłowego lub obrotowego, który pomaga w równomiernym rozprowadzeniu powietrza, wody lub innych substancji. Funkcjonalność taka zwiększa efektywność działania urządzenia, przez co przyczynia się do wydajniejszych i lepszych rezultatów pracy konkretnego sprzętu. Urządzenia z funkcją oscylacji z założenia mają zwiększać komfort użytkowników. Funkcję taką znajdziemy najczęściej w urządzeniach z segmentu małego ADG.
Które urządzenia posiadają funkcję oscylacji?
Do najpopularniejszych urządzeń, które posiadają tą opcję możemy zaliczyć klimatyzatory przenośne i ścienne, wentylatory, nawilżacze i osuszacze powietrza, a także termowentylatory. Dla przykładu, w wentylatorach i klimatyzatorach przenośnych funkcja oscylacji odnosi się do ruchu głowicy. Gdy porusza się ona z boku na bok, równomiernie rozprowadza chłodne powietrze po pomieszczeniu. Dzięki temu chłodzony jest znacznie większy obszar przestrzeni po bokach, a nie tylko bezpośrednio przed urządzeniem. Jest to niezwykle praktyczne na przykład w biurze, gdy chcemy ustawić wentylator tak, aby chłodził jednocześnie dwa oddalone od siebie biurka. Dzięki oscylacji możemy rozwiązać ten problem, stawiając urządzenie pomiędzy tymi dwoma meblami. Wentylator poruszając się raz w lewo, raz w prawo, będzie systematycznie i skutecznie schładzał obie strony pomieszczenia.
Na dokładnie tej samej zasadzie działa funkcja oscylacji w termowentylatorach. Jedyną różnicą tutaj jest rozprowadzanie przez urządzenie ciepłego, a nie chłodnego powietrza. Gdy korzystamy z piecyka z funkcją oscylacji, szybciej i skuteczniej nagrzejemy nasze pomieszczenie.
Funkcja oscylacji – podsumowanie
Funkcja oscylacji jest bardzo praktyczną funkcją. Podczas zakupów naszego nowego sprzętu, warto zwrócić uwagę na to, czy dane urządzenie ma ten parametr, aczkolwiek w znakomitej większości urządzeń występuje ona w standardzie.