Urządzenia Transportu Osobistego, zwane również pod skróconą nazwą UTO, to nowoczesne, kompaktowe środki transportu. Do UTO zaliczamy pojazdy elektryczne jednak z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych. Urządzeniem Transportu osobistego jest zatem elektryczna deskorolka, hoverboard, monocykl czy segway. Urządzenia Transportu Osobistego od kilku lat zyskują na popularności dzięki swoim właściwościom. Oferują one bowiem szybki, ekologiczny i wygodny sposób przemieszczania się po mieście lub najbliższej okolicy. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące UTO. Zapraszamy do lektury!
Hulajnogi Elektryczne, a UTO
Hulajnogi elektryczne to urządzenia, które zdobyły niesamowitą popularność. Wprowadzenie ich na polski rynek było zjawiskiem niezwykle dynamicznym. Nagle hulajnogi elektryczne pojawiły się na ulicach, chodnikach, a także deptakach. Zaraz obok możliwości zakupu hulajnogi, swoją ofertę wprowadziły wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych na tak zwane minuty. Hulajnogi elektryczne zalały miejskie ulice w tempie tak szybkim, że doprowadziło to do niemałego chaosu. Nikt nie panował nad tym gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną, z jaką prędkością, a także co dany sprzęt powinien mieć na wyposażeniu standardowym. Sytuacja ta zmieniła się w dniu 20.05.2021 roku wraz z wejściem nowych przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych i UTO.
Przepisy te zdefiniowały sposób w jaki użytkownicy mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych. Określiły jednoznacznie, że hulajnoga elektryczna to pojazd dwuosiowy, napędzany elektrycznie, z kierownicą i bez pedałów, a także przeznaczony konstrukcyjnie do poruszania się wyłącznie przez kierującego.
Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych
Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego: „Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo ma obowiązek korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.”
Na tej samej stronie dowiadujemy się, że aby kierować hulajnogą elektryczną w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Urządzenia Transportu Osobistego
Według obowiązujących przepisów, Urządzenie Transportu Osobistego to pojazd napędzany elektrycznie. Nie posiada on siedzenia, ani pedałów. Poruszać się nim może wyłącznie kierujący, znajdujący się na tym pojeździe. Najczęściej spotykanymi pojazdami UTO są deskorolki elektryczne, segwaye, a także elektryczne urządzenie samopoziomujące, na przykład hoverboardy.
Idąc za informacjami ze strony GITD, UTO można poruszać się po drogach rowerowych z maksymalną prędkością 20 km/h. W wyjątkowych sytuacjach UTO można przemieszczać się po chodnikach lub drogą dla pieszych, jeżeli drogi rowerowej po prostu nie ma. W takich warunkach powinniśmy poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, a także zachować szczególną ostrożność. Musimy również ustępować pierwszeństwa pieszym, a także nie utrudniać im poruszania się po chodniku.
Kierowanie UTO, a uprawnienia
Kluczową zasadą, o której musimy pamiętać i bezwzględnie ją respektować, jest absolutny zakaz poruszania się po publicznych drogach na UTO przez dzieci do lat 10. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogą poruszać się UTO jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Do kierowania urządzeniem transportu osobistego przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat potrzebujemy mieć te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem, czyli kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Zalety korzystania z Urządzeń Transportu Osobistego
Posiadanie i poruszanie się UTO ma szereg bardzo praktycznych i korzystnych zalet. Do najważniejszej możemy zaliczyć ich wpływ na środowisko. Urządzenia Transportu Osobistego są przyjazne dla środowiska, ponieważ zasilane są energią elektryczną. Przemieszczanie się nimi po miejskich alejkach nie emituje spalin, a tym samym nie przyczyniamy się do zanieczyszczenia powietrza w miastach.
Kolejnym aspektem, dla którego UTO i hulajnogi elektryczne zyskały tak wielką popularność, jest oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Zakup urządzenia UTO należy rozpatrywać jako inwestycję, która zwróci się nam już po kilku tygodniach użytkowania. Przede wszystkim przemieszczając się na UTO nie stoimy, ani nie generujemy korków. O ile w małych miejscowościach problem ten może nie być aż tak istotny, to już w dużych miastach możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt minut dziennie na dojazdach do pracy korzystając z hulajnogi elektrycznej lub hoverboarda. UTO nie trzeba tankować drogim paliwem, a koszt naładowania i pokonania jednego kilometra jest nieporównywalnie mniejszy, aniżeli koszt kilometra przejechanego autem spalinowym. Na końcu warto wspomnieć o aspekcie parkowania, gdyż posiadaczy UTO on nie dotyczy. UTO zabieramy ze sobą do naszego biura, kawiarni czy innego lokalu. Nie musimy martwić się o znalezienie wolnego miejsca na parkingu, a także o opłaty parkingowe.
Podsumowanie
Urządzenia Transportu Osobistego to z jednej strony codzienność, którą obserwujemy i do której już się przyzwyczailiśmy. Z drugiej strony warto patrzeć na UTO jako na przyszłość komunikacji miejskiej. UTO oferują szereg korzyści ekonomicznych, ale również tych lifestylowych. Zwiedzanie miasta na hulajnogach elektrycznych może być niezwykle fascynujące! Już sam fakt uregulowania przez przepisy tego segmentu świadczy o tym, że nawet nasze Państwo patrzy w przyszłość UTO niezwykle optymistycznie.