Wybór odpowiedniego urządzenia do prasowania ubrań może być trudny, zwłaszcza dla osób, które nie są zaznajomione z różnicami między tradycyjnym żelazkiem, a nowoczesną parownicą. Każdy z tych artykułów małego AGD posiada szereg zalet, jednak czy każde z nich spełni nasze oczekiwania? Jeżeli zastanawiasz się przed sklepową półką, czy lepszym wyborem będzie żelazko czy parownica, zapraszamy Cię lektury dzisiejszego wpisu na naszym blogu. W tym artykule przestawimy właściwości obu tych urządzeń, co powinno pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji zakupowej.
Żelazko, czyli klasyczny sprzęt do prasowania ubrań
Żelazko to urządzenie, którego tradycje sięgają XIX wieku. Pierwsze żelazko elektryczne zostało bowiem opatentowane już w 1882 roku. Od tamtego czasu całe pokolenia gospodyń mogły korzystać z tego sprzętu. W miarę rozwoju technologii, żelazko zyskiwało coraz to nowsze funkcje, ułatwiające prasowanie ubrań. Dziś znamy żelazko jako urządzenie małego AGD. Żelazko, w dużym skrócie, przetwarza energię elektryczną na ciepło, które przenosi się z kolei na stopę grzewczą. Stopa nagrzana do odpowiedniej temperatury wygładza powierzchnie tkanin, pozbawiając ją zagnieceń i załamań.
Do kluczowych cech żelazka należy między innymi wysoka temperatura, którą żelazko może osiągnąć. Jest to właściwość szczególnie przydatna do prasowania grubych, bardziej wymagających tkanin i materiałów, takich jak len czy bawełna. Zdecydowana większość żelazek domowych wyposażonych jest w funkcję pary wodnej, która bardzo pomaga w usuwaniu najtrudniejszych zagnieceń. Silny strumień pary wodnej wystrzelony z żelazka bezpośrednio na zagniecenie, skutecznie je niweluje, pozostawiając tkaninę gładką. Żelazko posiada również możliwość regulacji temperatury, dzięki czemu możemy wykorzystać je zarówno do prasowania grubych, jak i bardzo delikatnych tkanin, bez ryzyka uszkodzenia materiałów.
Żelazko czy parownica? Dlaczego warto zakupić żelazko?
Żelazko jak wskazaliśmy wyżej jest sprzętem, którego największą zaleta jest wszechstronność, ale również i wysoka precyzja. Dzięki możliwości regulacji temperatury, żelazko możemy wykorzystać do wyprasowania praktycznie każdego rodzaju tkanin, jaki posiadamy w domu. Począwszy od dziecięcych ubrań, przez obrusy, na narzutach i zasłonach kończąc. Żelazko zapewnia również profesjonalne wykończenie. Gorąca stopa żelazka pozwala uzyskiwać wyraźne i profesjonalnie wyglądające kanty na spodniach, spódnicach lub na kołnierzykach koszul.
Parownica do ubrań – nowoczesna alternatywa
Rozwój, ale również nieograniczona dostępność technologii spowodowały, że jak grzyby po deszczy zaczęły pojawiać się nowe rodzaje urządzeń. Ich głównym zadaniem jest dostarczyć użytkownikom jak najlepsze doświadczenie w pracy z tym sprzętem, ale również dać mierzalne, widoczne efekty. -Jednym z takich urządzeń jest parownica do ubrań. Urządzenie to, pomimo iż różni się od żelazka, to jednak ma kilka cech wspólnych. Ewidentnie parownica do ubrań to sprzęt, który czerpie wzorce ze swojego poprzenika. Parownica do ubrań, jak wskazuje nazwa, wygładza tkaniny za pomocą strumienia gorącej pary wodnej.
Parownice są idealne do delikatnych materiałów, takich jak jedwab, wełna czy syntetyki, które mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury żelazka. Ponieważ daną tkaninę jedynie oblewamy strumieniem pary wodnej, nie występuje bezpośredni kontakt urządzenia z materiałem, a tym samym nie ma możliwości o uszkodzeniu włókien, czy przypaleniu tkaniny. Parownice są bardzo łatwe w obsłudze. Nie wymagają deski do prasowania, a ubrania możemy wyprasować nie wyjmując ich z szafy. Do niekwestionowanych atutów parownicy możemy zaliczyć szybkość jej działania, zarówno pod kątem nagrzewania się urządzenia, jak i samego procesu prasowania. Wystarczy kilka minut, aby przywrócić nasze ubrania do należytego wyglądu.
Dlaczego warto wybrać parownicę?
Parownica będzie najlepszym wyborem, jeżeli w naszej garderobie przeważają ubrania z delikatnych tkanin. Parownice są lekkie, a z braku konieczności używania deski do prasowania, są również o wiele bardziej mobilne. Posiadając parownice możemy prasować ubrania nie zdejmując ich z wieszaka. W odróżnieniu do żelazka, parownicą nie wyprasujemy zasłon, pościeli lub grubego dresu z bawełny.
Żelazko czy parownica do ubrań. Podsumowanie
Wybór między żelazkiem, a parownicą zależy od Twoich potrzeb i rodzaju tkanin, które najczęściej prasujesz. Przed zakupem urządzenia warto zapoznać się dokładnie zarówno ze specyfikacją każdego urządzenia, ale również warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, którego urządzenia potrzebujemy bardziej. Wybierając odpowiedni sprzęt, możesz cieszyć się zawsze idealnie wyglądającymi ubraniami, niezależnie od okazji. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą parownic do ubrań PRIME3, a także do poznania ich wyjątkowych zalet.